Festimet e 1 Majit

 Festimet e 1 Majit

Paul King

Shumë zakone folklorike i kanë rrënjët e tyre të ngulitura në epokën e errët, kur keltët e lashtë e kishin ndarë vitin e tyre me katër festa kryesore. Beltane ose "zjarri i Belit", kishte një rëndësi të veçantë për keltët pasi përfaqësonte ditën e parë të verës dhe festohej me zjarre për të pritur sezonin e ri. Festuar ende sot, ne ndoshta e njohim Beltane më mirë si 1 Maji, ose Dita e Majit.

Gjatë shekujve, Dita e Majit është shoqëruar me argëtim, argëtim dhe ndoshta më e rëndësishmja nga të gjitha, pjellori . Dita do të shënohej me kalimin e popullit të fshatit rreth shtyllës, zgjedhjen e mbretëreshës së majit dhe figurën kërcyese të Jack-in-the-Green në krye të procesionit. Xheku mendohet të jetë një relike nga ato ditë të ndritura kur paraardhësit tanë të lashtë adhuronin pemët.

Këto rrënjë pagane bënë pak për t'i dashuruar këto festa të Ditës së Majit me Kishën ose shtetin e themeluar. Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë pasuan trazirat kur festimet e Ditës së Majit u ndaluan. Katërmbëdhjetë protestues u varën dhe Henri VIII thuhet se fali 400 të tjerë të cilët ishin dënuar me vdekje.

Festimet e Ditës së Majit u zhdukën vetëm pas Luftës Civile kur Oliver Cromwell dhe puritanët e tij morën kontrollin e Vendi në vitin 1645. Legjislacioni e përshkruan vallëzimin e majave si 'një kotësi pagane e abuzuar në përgjithësi për besëtytninë dhe ligësinë'u kalua i cili pa fundin e majave të fshatit në të gjithë vendin.

Vallëruesit e Morris me majpolë, tub dhe taborer, Libri i Ditëve të Dhomave

Vallëzimi nuk u kthye në zarzavatet e fshatit deri në restaurimin e Charles II. "Monarku i gëzuar" ndihmoi në sigurimin e mbështetjes së subjekteve të tij me ngritjen e një shtylle masive 40 metra të lartë në Strand të Londrës. Kjo shtyllë sinjalizoi rikthimin e kohërave argëtuese dhe qëndroi në këmbë për gati pesëdhjetë vjet.

Shiko gjithashtu: Përbindëshi i Loch Ness në tokë

Maypoles ende mund të shihen në zarzavate të fshatit në Welford-on-Avon dhe në Dunchurch, Warwickshire, të cilat qëndrojnë të gjitha gjatë gjithë vitit. Barwick në Yorkshire, pretendon majën më të madhe në Angli, me lartësi rreth 86 metra.

Dita e Majit festohet ende në shumë fshatra me kurorëzimin e Mbretëreshës së Majit. Zotërinjtë e fshatit mund të gjenden edhe duke festuar me Jack-in-the-Green, përndryshe gjenden në tabelat e lokaleve në të gjithë vendin të quajtur Njeriu i Gjelbër.

Shiko gjithashtu: Darkat e shkollës në vitet 1950 dhe 1960

Maj Traditat e ditës në Anglinë jugore përfshijnë kuajt Hobby që ende tërbojnë qytetet Dunster dhe Minehead në Somerset dhe Padstow në Cornwall. Kali ose Oss, siç quhet normalisht është një person vendas i veshur me rroba të rrjedhura, i veshur me një maskë me një karikaturë groteske, por shumëngjyrëshe, të një kali.

Në Oksford, mëngjesi i 1 Majit festohet nga maja e Magdalen College Tower ngakëndimi i një himni latin ose këngës falënderimi. Pas kësaj, këmbanat e kolegjit sinjalizojnë fillimin e kërcimit Morris në rrugët më poshtë.

Më në veri në Castleton, Derbyshire, Dita e Mollës së Oakit zhvillohet më 29 maj, duke përkujtuar rivendosjen e Karlit II në fron. Ndjekësit brenda kortezhit mbajnë degë lisi, duke kujtuar historinë se në mërgim Mbreti Charles u fsheh në një pemë lisi për të shmangur kapjen nga armiqtë e tij.

Është e rëndësishme të mbani mend se pa festimet e Ditës së Majit "Monarku i Gëzuar". mund të ketë marrë një fund të parakohshëm në 1660.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.