Sweyn Forkbeard

 Sweyn Forkbeard

Paul King

Shumica e njerëzve kanë dëgjuar për mbretin danez të Anglisë, Canute (Cnut i Madh) i cili sipas legjendës, u përpoq të komandonte valët.

Megjithatë ishte babai i tij Sweyn (Svein) i cili ishte i pari Mbreti viking i Anglisë.

Shiko gjithashtu: Ngarkesa e Brigadës së Lehtë

Sweyn Forkbeard, mbreti i harruar i Anglisë, sundoi për vetëm 5 javë. Ai u shpall Mbret i Anglisë në ditën e Krishtlindjeve në 1013 dhe sundoi deri në vdekjen e tij më 3 shkurt 1014, megjithëse nuk u kurorëzua kurrë.

Sweyn, i njohur si Forkbeard për shkak të mjekrës së tij të gjatë dhe të çarë, ishte djali i Harald Bluetooth, mbret i Danimarkës dhe lindi rreth vitit 960 pas Krishtit.

Ndonëse ishte luftëtar viking, Sweyn u pagëzua i krishterë, ndërsa babai i tij ishte konvertuar në krishterim.

Pavarësisht kësaj, Sweyn ishte një njeri brutal që jetoi në një kohë brutale; ai ishte një kryekomandant dhe luftëtar i dhunshëm. Ai e filloi jetën e tij të dhunës me një fushatë kundër babait të tij: rreth vitit 986 pas Krishtit Sweyn dhe aleati i tij Palnatoke sulmuan dhe rrëzuan Haraldin.

Sweyn më pas e ktheu vëmendjen e tij në Angli dhe në fillim të viteve 990 pas Krishtit drejtoi një fushatë frikës dhe shkatërrimit, duke hedhur mbeturina në zona të mëdha të vendit.

Ethelred e Pagatshme (që do të thotë 'i këshilluar keq' ose 'pa këshillë') ishte mbreti i Anglisë në këtë kohë. Ai vendosi të paguante Sweyn për t'u kthyer në Danimarkë dhe për të lënë vendin në paqe, një taksë e cila u bë e njohur si Danegeld.

Megjithatë kjo nuk ishte një strategji jashtëzakonisht e suksesshme dhe danezët vazhduan bastisjen nëveriun e Anglisë, megjithëse në një shkallë më të vogël. Disa madje filluan të vendosen atje. Ethelred u bind se për të mbrojtur Anglinë, ai do të duhej të çlironte tokën nga këta kolonë danezë.

Në ditën e Shën Brices, 13 nëntor 1002 Ethelred urdhëroi një masakër të përgjithshme të të gjithë danezëve në Angli, duke përfshirë burrat. , gra dhe fëmijë. Midis të vrarëve ishte motra e Sweyn, Gunhilde.

Kjo ishte shumë për Sweyn: ai u betua për hakmarrje ndaj Ethelredit dhe në vitin 1003 zbarkoi në Angli me një forcë pushtuese. Sulmet e tij ishin në një shkallë të paprecedentë, forcat e tij plaçkisnin dhe plaçkisnin pa mëshirë. I tillë ishte shkatërrimi që Mbreti Ethelred i shpërbleu përsëri danezët në mënyrë që të fitonte afat për popullsinë e tmerruar.

Bastisjet vazhduan e mbaruan derisa në 1013 Sweyn u kthye për të pushtuar edhe një herë, duke zbarkuar këtë herë në Sandwich në Kenti i sotëm. Ai pushtoi Anglinë, vendasit e tmerruar iu nënshtruan forcave të tij. Më në fund ai e ktheu vëmendjen e tij nga Londra, e cila doli më e vështirë për t'u nënshtruar.

Shiko gjithashtu: Eduard Rrëfimtari

Në fillim Ethelred dhe aleati i tij Thorkell i gjatë mbajtën qëndrimin e tyre kundër tij, por shpejt njerëzit filluan të kishin frikë nga hakmarrjet e rënda nëse nuk do të nënshtroheshin.

Të zhgënjyer me mbretin e tyre joefektiv, kontët anglezë pa dëshirë e shpallën Sweyn mbret dhe Ethelred iku në mërgim, fillimisht në Isle of Wight dhe më pas në Normandi.

Sweyn u shpall mbret në KrishtlindjeDita 1013, por mbretërimi i tij zgjati për disa javë; ai vdiq papritur në kryeqytetin e tij, Gainsborough në Lincolnshire, më 3 shkurt 1014. Sweyn u varros në Angli dhe trupi i tij u dërgua më vonë në Katedralen Roeskild në Danimarkë.

Si vdiq ai nuk është e sigurt. Një tregim e përshkruan atë duke rënë nga kali dhe një tjetër se ai vdiq nga një apopleksi, por një legjendë e mëvonshme e thotë atë të vrarë në gjumë nga Shën Edmundi, i martirizuar nga vikingët në shekullin e 9-të. Thuhet se Edmundi u kthye nga varri në fund të natës gjatë Meshës së Qirinjve dhe e vrau me shtizë.

Shënimi: Arkeologët kanë zbuluar së fundi mbetje njerëzore në Katedralen Roskilde në vendin e një kishe të vjetër prej druri, të ndërtuar nga Harald Bluetooth. Është e mundur që ky skelet i paidentifikuar mund të jetë ai i Sweyn.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.