Krishtlindjet e Luftës së Dytë Botërore

 Krishtlindjet e Luftës së Dytë Botërore

Paul King

Britania ishte në luftë dhe furnizimet po bëheshin të pakta. Anijet e Marinës Tregtare u sulmuan nga U-Boat-et gjermane në det dhe racionimi u fut në 8 janar 1940. Në fillim ishin vetëm proshutë, gjalpi dhe sheqeri që u racionalizuan, por në vitin 1942 shumë ushqime të tjera, duke përfshirë mishin, qumështin, djathi, vezët dhe yndyra e gatimit ishin gjithashtu 'në racion'. Ata që kishin kopshte u inkurajuan të 'rrisin të tyren' dhe shumë familje mbanin gjithashtu pula. Disa mbanin derra ose u bashkuan me 'klubet e derrave' ku një numër njerëzish mblidheshin së bashku dhe mbanin derra, shpesh në një fermë të vogël. Gjatë therjes, gjysma e derrave duhej t'i shiteshin qeverisë për të ndihmuar me racionimin.

Shiko gjithashtu: Martirët e Tolpudlit

Mungesat që lidhen me racionimin ishin shtuar edhe shqetësimet e vazhdueshme për ata të dashur që shërbenin në forcat e armatosura, larg shtëpisë në kohën e vitit kur shumë familje mblidheshin për të festuar. Fëmijët gjithashtu mund të jenë evakuuar larg shtëpisë dhe shumë njerëz do t'i kalonin Krishtlindjet në strehimore të sulmeve ajrore dhe jo në shtëpitë e tyre.

Sot është e vështirë të imagjinohet, me konsumin e dukshëm dhe komercializimin e një Krishtlindjeje moderne , si u përballën familjet gjatë Luftës së Dytë Botërore. Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha këto sfida, shumë familje arritën të organizojnë një festë festive shumë të suksesshme.

Megjithëse ndërprerja e energjisë nënkuptonte se nuk kishte dritat e Krishtlindjeve në rrugë, shtëpitë ishin endedekoruar me entuziazëm për sezonin festiv. Shiritat e prerë të gazetave të vjetra bënin zinxhirë letre shumë të efektshëm, zogjtë dhe gjelbërimet e tjera të kopshtit adhuronin fotografitë në mure, dhe dekorimet e paraluftës dhe xhufkat e qelqit dekoronin pemët e Krishtlindjeve të bëra. Ministria e Ushqimit kishte këshilla për t'i bërë këto dekorime të thjeshta edhe më festive:

"Një shkëlqim Krishtlindjesh është e lehtë për t'u shtuar në degëza të arit ose me gjelbërim të përhershëm për t'u përdorur në pudingë. Zhyteni gjelbërimin tuaj në një tretësirë ​​të fortë të kripërave Epsom. Kur të thahet, do të ngrihet bukur.’

Dhuratat shpesh bëheshin vetë dhe meqenëse letra e ambalazhit ishte e pakët, dhuratat mbështilleshin me letër kafe, gazetë apo edhe copa të vogla pëlhure. Shallet, kapelet dhe dorezat mund të thuren me dorë duke përdorur lesh të zbërthyer nga kërcyesit e vjetër që ishin tejkaluar nga anëtarët e familjes. Bonot e luftës u blenë dhe u dhanë si dhurata, duke ndihmuar në këtë mënyrë edhe përpjekjet e luftës. Çutneyt dhe reçelrat e bëra në shtëpi bënë dhurata mirëseardhjeje. Dhuratat praktike ishin gjithashtu të njohura, veçanërisht ato të lidhura me kopshtarinë, për shembull, për mbjellje të drurit të bëra vetë. Me sa duket dhurata më e njohur e Krishtlindjeve në vitin 1940 ishte sapuni!

Shiko gjithashtu: Catherine Parr ose Anne of Cleves - e mbijetuara e vërtetë e Henry VIII

Me racionimin, darka e Krishtlindjeve u bë një triumf i zgjuarsisë. Përbërësit grumbulloheshin javë dhe madje muaj më parë. Racionet e çajit dhe sheqerit u rritën në Krishtlindje, gjë që ndihmoi familjet të krijonin një vakt festiv. Turqia nuk ishte nëmenu në vitet e luftës; nëse do të kishit fat, mund të kishit patë, qengji ose derri. Një lepur ose ndoshta një pulë e rritur në shtëpi ishte gjithashtu një alternativë popullore për vaktin kryesor, shoqëruar me shumë perime të rritura në shtëpi. Ndërsa frutat e thata bëheshin më të vështira për t'u gjetur, pudingu i Krishtlindjeve dhe torta e Krishtlindjeve do të mbuloheshin me thërrime buke dhe madje edhe karrota të grira. Ndërsa lufta përparonte, pjesa më e madhe e tarifës së Krishtlindjes u bë 'tallëse'; për shembull patë 'tallëse' (një formë tavë patate) dhe krem ​​'tallëse'.

Argëtimi në shtëpi ofrohej nga wireless dhe sigurisht familja dhe miqtë . Sing-a-longs dhe pjesët e festës, lojërat me letra si Pontoon dhe lojërat e tavolinës si Ludo ishin shumë të njohura kur miqtë dhe familja u mblodhën gjatë periudhës së Krishtlindjes. Disa nga këngët më të njohura të Krishtlindjeve datojnë nga vitet e luftës: 'White Christmas' dhe 'I'll be Home for Christmas' për shembull.

Megjithatë, pushimi i Krishtlindjeve ishte, për disa, i shkurtuar. Gjatë viteve të luftës, disa punëtorë të dyqaneve dhe fabrikave, jetike për përpjekjet e luftës, u kthyen në punë në Ditën e Boksit, edhe pse 26 dhjetori ishte një festë publike në Britani që nga viti 1871.

Duke parë me sytë moderne në këto vitet e luftës të kursyera, 'bëj-dhe-ndreqësh', është e lehtë të ndjesh keqardhje për ata që i kalojnë Krishtlindjet me racion. Megjithatë, nëse i pyet ata që jetuan luftën, shumë do të thonë se e shohin me mall prapaKrishtlindjet e tyre të fëmijërisë. Krishtlindja më e thjeshtë e kohës së luftës ishte për shumë njerëz, një kthim në gëzime të thjeshta; shoqëria e familjes dhe miqve, dhe dhënia dhe marrja e dhuratave të bëra me kujdes nga njerëzit e dashur.

Paul King

Paul King është një historian i pasionuar dhe eksplorues i zjarrtë, i cili i ka kushtuar jetën e tij zbulimit të historisë magjepsëse dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Britanisë. I lindur dhe i rritur në fshatin madhështor të Yorkshire, Paul zhvilloi një vlerësim të thellë për historitë dhe sekretet e varrosura brenda peizazheve të lashta dhe monumenteve historike që mbulojnë kombin. Me një diplomë në Arkeologji dhe Histori nga Universiteti i njohur i Oksfordit, Paul ka kaluar vite duke u gërmuar në arkiva, duke gërmuar vende arkeologjike dhe duke nisur udhëtime aventureske nëpër Britani.Dashuria e Palit për historinë dhe trashëgiminë është e dukshme në stilin e tij të gjallë dhe bindës të të shkruarit. Aftësia e tij për të transportuar lexuesit pas në kohë, duke i zhytur ata në tapiceri magjepsëse të së kaluarës së Britanisë, i ka dhënë atij një reputacion të respektuar si një historian dhe tregimtar i shquar. Nëpërmjet blogut të tij tërheqës, Paul i fton lexuesit që t'i bashkohen atij në një eksplorim virtual të thesareve historike të Britanisë, duke ndarë njohuri të hulumtuara mirë, anekdota magjepsëse dhe fakte më pak të njohura.Me një besim të fortë se të kuptuarit e së kaluarës është çelësi për të formësuar të ardhmen tonë, blogu i Paul shërben si një udhëzues gjithëpërfshirës, ​​duke u paraqitur lexuesve me një gamë të gjerë temash historike: nga rrathët enigmatikë të lashtë prej guri të Avebury deri te kështjellat dhe pallatet madhështore që dikur strehonin mbretërit dhe mbretëreshat. Nëse jeni një i kaliturentuziast i historisë ose dikush që kërkon një hyrje në trashëgiminë magjepsëse të Britanisë, blogu i Paul është një burim i nevojshëm.Si një udhëtar me përvojë, blogu i Palit nuk kufizohet në vëllimet e pluhurosura të së kaluarës. Me një sy të mprehtë për aventura, ai shpesh fillon eksplorimet në terren, duke dokumentuar përvojat dhe zbulimet e tij përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve tërheqëse. Nga malësitë e thyera të Skocisë deri në fshatrat piktoreskë të Cotswolds, Paul merr lexuesit me vete në ekspeditat e tij, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe duke ndarë takime personale me traditat dhe zakonet lokale.Përkushtimi i Paul për promovimin dhe ruajtjen e trashëgimisë së Britanisë shtrihet edhe përtej blogut të tij. Ai merr pjesë aktive në nismat e konservimit, duke ndihmuar në restaurimin e vendeve historike dhe edukimin e komuniteteve lokale për rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë së tyre kulturore. Nëpërmjet punës së tij, Pali përpiqet jo vetëm të edukojë dhe argëtojë, por edhe të frymëzojë një vlerësim më të madh për tapiceri të pasur të trashëgimisë që ekziston rreth nesh.Bashkohuni me Paul në udhëtimin e tij magjepsës nëpër kohë ndërsa ai ju udhëzon për të zhbllokuar sekretet e së kaluarës së Britanisë dhe për të zbuluar historitë që formuan një komb.